VšĮ Raseinių PSPC gerina ambulatorinės slaugos ir paliatyviosios pagalbos namuose paslaugas

VšĮ Raseinių PSPC gerina ambulatorinės slaugos ir paliatyviosios pagalbos namuose paslaugas

 

VšĮ Raseinių PSPC suteikta (VASPVT) licencija teikti kvalifikuotas ambulatorines slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugas namuose.

Slaugos poreikis Lietuvoje didėja, tad sunkiai sergantys gyventojai jiems reikalingas slaugos paslaugas gali gauti ne tik ligoninėje, poliklinikoje, bet ir savo pačių namuose. Šias paslaugas  gali gauti privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti (PSD) žmonės. Tad už šias sveikatos priežiūros paslaugas PSD apdraustiems pacientams, turintiems gydytojo siuntimą, mokėti nereikia – gydymo įstaigoms už jas sumoka ligonių kasos.

Slauga namuose

Pacientams, kuriems nustatyti specialieji nuolatinės slaugos, nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiai su dideliais ir vidutiniais specialiaisiais poreikiais, o taip pat ir pacientams, kuriems atlikta tracheostoma ar gastrostoma bei būtinas gleivių išsiurbimas iš kvėpavimo takų, gali būti teikiamos slaugos paslaugos paciento namuose.

Pacientas ar jo artimieji dėl slaugos paslaugų namuose turėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Gydytojas siuntime nurodys, kokių ambulatorinių slaugos paslaugų namuose reikia pacientui. Slaugytojai pacientų namuose gali atlikti nemažai įvairių slaugos procedūrų, t. y. suleisti vaistus, prijungti ir prižiūrėti lašinės sistemą, paimti kraują ar šlapimą laboratoriniams tyrimams, užrašyti elektrokardiogramą, užtikrinti žaizdų bei pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų (stomų) priežiūrą, enterinį maitinimą ir kt. Nuo šių metų liepos 1 d. VšĮ Raseinių PSPC yra įsteigtas ambulatorinių slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų namuose padalinys. Jame dirba kineziterapeutas, kuris padeda gydyti įsisenėjusias sveikatos problemas (nugaros, sąnarių skausmus), padeda greičiau pasveikti po patirtų traumų. Kineziterapeutas teikia paslaugas pacientų namuose, gydymo metodai yra pritaikomi kiekvienam pacientui individualiai, o tai leidžia pasiekti geriausių rezultatų. Prieš atliekamas procedūras įvertinamas ligos pobūdis, nustatomos sveikatos sutrikimų priežastys, adaptacinės organizmo galimybės, ir t.t. Yra socialinis darbuotojas, kuris suteikia pagalbą asmeniui (šeimai), dėl amžiaus, neįgalumo, socialinių problemų iš dalies ar visiškai neturinčiam, neįgijusiam arba praradusiam gebėjimus ar galimybes savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Paliatyvioji slauga

Kai tenka padėti žmogui lengviau kęsti sunkios ligos skausmus, teikiama paliatyvioji pagalba – visapusiška pacientų, sergančių neišgydomomis, progresuojančiomis ligomis, priežiūra. Paliatyviosios pagalbos paslaugos gali būti teikiamos tiek gydymo įstaigose, tiek paciento namuose.

Paliatyviosios pagalbos paslaugos teikiamos patiems sunkiausiems ligoniams: esantiems komoje, sergantiems onkologinėmis ligomis, tam tikro laipsnio demencijomis ir pan. Gydantysis gydytojas, atsižvelgdamas į ligonio sveikatos būklę, į jo ir artimųjų pageidavimą, parenka paliatyviosios pagalbos paslaugų teikimo būdą. Šeimos gydytojas kartu su paliatyviosios pagalbos sveikatos priežiūros specialistais (šeimos gydytoju, medicinos psichologu, socialiniu darbuotoju,  bendrosios praktikos slaugytoju, slaugytojo padėjėju) nustato šių paslaugų teikimo mastą ir trukmę, prireikus juos koreguoja.

VšĮ Raseinių PSPC, įkūręs slaugos namuose ir paliatyviosios slaugos padalinį, suformavęs komandą, siekia kuo efektyvesnio sergančiųjų ir slaugomųjų pacientų aptarnavimo, kad kuo ilgiau pacientas galėtų gyventi visavertį gyvenimą savo namuose.