Gripas ar peršalimas?

GRIPAS AR PERŠALIMAS?

Neretai iškyla svarbi problema – kaip atskirti paprasčiausią peršalimą ir gripą? Net devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą. Gripas – tai ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu bei viena dažniausių epidemijomis pasireiškiančių ligų. Tuo tarpu labiausiai paplitusi peršalimo liga yra virusinė kvėpavimo takų infekcija. Peršalimo ligos priežastimi gali būti daugiau kaip du šimtai įvairiausių virusų. Tai dažniausia infekcija, galinti paliesti bet kurią organizmo dalį.

Gripui yra būdingas staigus karščiavimas, gerklės, galvos ir raumenų skausmai. Tuo tarpu peršalimas vystosi lėtai, pirmiausia susirgusiajam paperšti gerklę, užgula nosį, prasideda sloga, asmuo pradeda čiaudėti, švelniai kosti. Šiuos simptomus dažniausiai sukelia virusai, tačiau ne gripo.

Susirgus gripu būdingas dažnas bendras silpnumas, didelis nuovargio jausmas, galimas dažnas šaltkrėtis, didelis krūtinės diskomfortas, staigi ir aukšta temperatūra, pakylanti virš 38 laipsnių. Tuo tarpu peršalus temperatūra pakyla maždaug iki 37 laipsnių arba jos visai nebūna. Susirgus gripu pasireiškia stiprus sausas kosulys, kurio pikas pasireiškia 2 – 3 susirgimo dieną. Skirtingai nei peršalimui gripui būdinga staigi simptomų pradžia, kuri išsivysto per 12 val., o peršalus minėti simptomai vystosi laipsniškai. Gripu sergama apie savaitę, peršalimas trunka apie 3 – 4 dienas.

Užsikrėtus ir susirgus gripu, didžiausia grėsmė – sunkios komplikacijos: plaučių uždegimas, širdies raumens uždegimas, galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas, sinusitas, inkstų uždegimas ir kt. Susirgus gripu, gali paūmėti dauguma lėtinių ligų (pavyzdžiui, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių), kurios taip pat gali lemti žmogaus sveikatos būklės pablogėjimą ar net mirtį. Peršalimui komplikacijos nebūdingos.

Gripo ir peršalimo skirtumai:

GRIPAS

BŪDINGI SIMPTOMAI IR KITA

PERŠALIMAS

Didelis (≥ 38 ° C), trunka 3 – 4 d.

Karščiavimas

Nėra ar nežymus (apie 37 °)

Dažnai ir didelis

Bendras silpnumas ir nuovargis

Kartais ir nedidelis

Galimas ir dažnai

Šaltkrėtis

Retai

Dažnai

Galvos skausmas

Retai

Stiprus

Raumenų skausmas

Nebūdingas

Pasireiškia dažnai ir anksti, gali būti sausas ir sunkus, pikas 2 – 3 d.

Kosulys

Švelnus

Didelis

Gerklės skausmas

Nuo lengvo iki vidutinio sunkumo

Didelis

Krūtinės diskomfortas

Nedidelis

Kartais

Sloga (užgulta nosis)

Pasitaiko dažnai

Kartais

Čiaudulys

Dažnai

Dažnai užsikrečiama gripu nuo sergančiųjų, kurie kalba, kosėja ir čiaudo

Užsikrėtimo būdas

Užsikrečiama nuo sergančiųjų, kurie kalba, kosėja, čiaudo

Staigi pradžia (per 12 val.)

Simptomų pradžia

Laipsniškai

6 – 7 d.

Ligos trukmė

3 – 4 d.

Dažnos, sunkios

Komplikacijos

Nebūdingos

 

KAIP APSISAUGOTI NUO GRIPO

Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta veiksmingiausia profilaktikos priemone, kuri apsaugo nuo gripo ir jo komplikacijų. Gripo vakcinos sudėtis peržiūrima kiekvienais metais, siekiant efektyviai apsaugoti gyventojus nuo besikeičiančių gripo virusų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gripo skiepų efektyvumas yra 70 – 90 %, kai vakcinos sudėtis gerai atitinka cirkuliuojantį gripo virusą.

Nemokama gripo vakcina skirta rizikos grupėms:

• 65 m. ir vyresniems asmenims;

• asmenims, sergantiems lėtinėmis (širdies kraujagyslių, plaučių ligomis, bronchine astma, metabolinėmis, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, asmenims, kuriems yra imunodeficitinė būklė) ligomis;

• dirbantiems medicinos įstaigose;

• asmenims, gyvenantiems socialinėse globos ir slaugos įstaigose;

Net ir visiškai sveikiems asmenims reikia skiepytis nuo gripo. Skiepytis nuo gripo reikia kasmet, rudens – žiemos mėnesiais. Gripo vakcina – vienintelė specifinė priemonė, galinti apsaugoti nuo šios sunkios ligos ir jos komplikacijų.   

KITOS PREVENCINĖS PRIEMONĖS

Žiemos ir rudens metu labai daug laiko praleidžiama uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti virusams, dėl to rekomenduojama:

 

KOSĖJIMO IR ČIAUDĖJIMO BEI RANKŲ HIGIENOS ETIKETO TAISYKLĖS

Kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas bei rankų higiena – paprastos ir efektyvios priemonės, sumažinančios gripo viruso plitimą:

 

Informacijos šaltinis: http://www.ulac.lt/lt