Fizinio aktyvumo piramidės

 

SUAUGUSIŲJŲ IR VAIKŲ FIZINIO AKTYVUMO PIRAMIDĖS

Gausių mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad visame pasaulyje dauguma suaugusiųjų ir vaikų yra nepakankamai fiziškai aktyvūs ir fizinio aktyvumo lygis toliau laipsniškai mažėja visose amžiaus grupėse. Per pastaruosius 50 metų gerokai sumažėjo fizinio aktyvumo darbe, vis daugiau sėdima.

Fizinis aktyvumas yra puiki prevencijos priemonė, padedanti užkirsti kelią lėtinėms neinfekcinėms ligoms: širdies ir kraujagyslių susirgimams, 2-ojo tipo cukriniam diabetui, nutukimui, osteoporozei ir net kai kurioms vėžio rūšims.

Vaikų bei paauglių pramogų ir laisvalaikio pobūdis taip pat pasikeitė – tapo daug pasyvesnis. Vaikai, kurie daug laiko praleidžia prie televizoriaus, skaitydami, besimokydami, žaisdami kompiuterinius žaidimus, rizikuoja nutukti, turėti padidėjusį arterinį kraujo spaudimą, dažniau patirti kaklo ir juosmens skausmus ar kitus funkcinius negalavimus.

Teigiama fizinio aktyvumo patirtis vaikystėje padeda sukurti tvirtus sveiko ir produktyvaus gyvenimo ateityje pagrindus. Reguliari fizinė veikla skatina kaulų ir raumenų augimą, padeda sukurti tinkamą laikyseną, lavina judesių koordinaciją ir pusiausvyrą, stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, teigiamai veikia kvėpavimo sistemą, virškinimo sistemos darbą. Be to, didina pasitikėjimą savimi bei gerina savigarbą.

Buvo parengtos fizinio aktyvumo piramidės, skirtos vaikams ir paaugliams (6–17 metų) bei suaugusiems asmenims (18–65 metų). Čia labai trumpai ir vaizdžiai pateiktos bendrosios fizinio aktyvumo rekomendacijos praktinių pavyzdžių pavidalu, kaip mankštintis, kad būtų pasiektas rekomenduojamas fizinio aktyvumo lygis.

 

Informacijos šaltinis: www.smlpc.lt

Suaugusiųjų fizinio aktyvumo piramidė

Vaikų fizinio aktyvumo piramidė