Dėl profilaktinio vaikų sveikatos tikrinimo

TĖVELIŲ DĖMESIUI!

Iki rugsėjo – naujų mokslo metų pradžios – liko vos kelios savaitės. Todėl pats laikas pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu, kuris ugdymo įstaigos sveikatos specialistui turi būti pateiktas iki rugsėjo 15 dienos. Tiesa, gydytojai metais iš metų įvardija nesikeičiančią tendenciją – šią pareigą daugelis linkę atidėlioti kone paskutinei minutei.


Kodėl svarbu atlikti profilaktinę vaikų sveikatos patikrą?

Profilaktinis sveikatos patikrinimas yra reikalingas norint užtikrinti vaiko saugumą ir gerą savijautą mokykloje. Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas svarbus, nes jo metu išaiškinama dauguma lėtinių ligų. Reguliarūs patikrinimai padeda pastebėti pirmuosius sutrikimus. Tėveliai patys ne visada gali pastebėti krypstančią laikyseną. Taip pat apie prasidedančius regos sutrikimus – trumparegystę ar toliaregystę – irgi gali tik nuspėti. Todėl visada pravartu pasikonsultuoti su specialistu, ypač žinant faktą, kad vaikų sveikata per metus gali radikaliai pasikeisti, nes jie nuolat auga ir vystosi.

Tėvai ar globėjai, atėję su vaiku pas gydytoją, turėtų pateikti visą informaciją apie savo vaiko sveikatą, jo stipriąsias ir silpnąsias puses, maitinimosi ypatumus ir kt. Šeimos gydytojas įvertins vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, moksleivis yra siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Tai gali užtrukti ir kelias savaites ar ilgiau, todėl ir prašome tėvų ar globėjų neatidėlioti vaikų sveikatos patikrinimo iki paskutinės nurodyto termino dienos. Tikrindamas vaiko sveikatą, gydytojas stengiasi ne tik įvertinti bendrą jo būklę, bet ir išaiškinti galimas lėtines ligas, užkirsti kelią vienokios ar kitokios ligos vystymuisi, laiku pristabdyti kartais pasireiškiančius organizmo sutrikimus dėl kurio nors įgimto polinkio ar pan. Jei, pavyzdžiui, mokinys turi regos sutrikimą, gydytojas patars per pamokas klasėje sėdėti arčiau lentos, kad turimas sutrikimas neprogresuotų. Šeimos gydytojas tik po specialistų konsultacijos galutinę išvadą apie esamą vaiko sveikatos būklę pateikia sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje Vaiko sveikatos pažymėjimo formoje.

Tėvai turi atkreipti dėmesį, kad Vaiko sveikatos pažymėjime gydytojas nurodytų išvadą apie moksleivio fizinį pasirengimą, jį priskiriant vienai iš trijų – pagrindinei, parengiamajai ar specialiajai – fizinio lavinimo grupei mokykloje. Kūno kultūros mokytojas, nustatydamas vaikui fizinio krūvio intensyvumą, turi remtis gydytojo pateiktomis rekomendacijomis.

Tokias pat pažymas turi pristatyti ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankantys vaikai.

Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas yra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų ir tėvams išduodama Vaiko sveikatos pažyma nieko nekainuoja. Todėl svarbu išnaudoti galimybę ištirti vaiko sveikatą ir nevertinti šios pareigos tik kaip formalumo. Vaiko sveikatos pažyma reikalinga visų pirma tam, kad būtų žinoma jo dabartinė sveikatos būklė ir kad esant reikalui galima būtų pasinaudoti pažymoje pateikta informacija.

 

 


Dažniausi vaikų sveikatos sutrikimai

Dažniausiai pasitaiko vaikų su netaisyklinga laikysena. Ją dažniausiai nulemia ilgas sėdėjimas mokyklos suole, mažas fizinis aktyvumas. Vaikai dažnai po pamokų laiką leidžia ne gryname ore, o žaisdami kompiuterinius žaidimus. Tai nulemia vaikų regėjimo sutrikimus, todėl gana dažnai  vaikams regėjimas koreguojamas akinukais. Išskirčiau ir didėjančią antsvorio problemą, kurią nulemia greitas maistas, užkandžiavimai, taip pat ir judėjimo stoka. Pasitaiko vaikų ir su dantukų problemomis, kvėpavimo, nervų sistemos sutrikimais. Gaila, tačiau retai tenka konstatuoti, kad vaikas visiškai sveikas.

 

Prašome visų tėvelių, neatidėti vaiko profilaktinio sveikatos tikrinimo paskutinei dienai. Tokiu būdu išvengsite eilių prie gydytojo kabineto ir laiku pasirūpinsite vaiko sveikata.

 

 Laukiame Jūsų!!!